ГАСЛА ДО НАРОДОВЛАДДЯ
Відповідно до визначення Вікісловника:
1. Га́сло (від пол. hasło, досл. умовне слово, пароль), сло́ган (від англ. slogan) чи ло́зунг (від нім. Losung) - висловлена у стислій формі ідея, політична вимога, завдання; заклик; умовний знак для дії.[1]
Політичні партії у своїй діяльності широко послуговуються гаслами, щоб донести до виборців свою позицію, схилити їх на свій бік. Страйкарі використовують гасла, щоб стисло висловити головні вимоги.
Гасла в письмовій формі набувають вигляду плакатів.
Головне чітко розуміти різницю між девізом, та гаслом. Гасло - це фраза для захоплення уваги, яка використовується для просування або реклами. Девіз же виражає віру або ідеал особи, групи або організації.
2. Політи́чна па́ртія - особлива громадська організація (об'єднання), яка прагне досягти мети, загальної для її членів шляхом отримання і здійснення політичної влади. Інструментом партії є оволодіння політичною владою в державі або взяти в ній участь через своїх представників в органах державної влади та місцевого самоврядування. У демократичних країнах політичні партії керуються інтересами своїх виборців.
В Україні політи́чна па́ртія - це зареєстроване згідно з Законом України «Про політичні партії в Україні» добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
3. Грома́дська організа́ція - добровільне та організаційно оформлене об'єднання громадян, яке створюється для реалізації спільних інтересів (культурних, економічних, вікових, регіональних, релігійних, професійних, соціальних, політичних тощо). Інтереси можуть бути реалізовані шляхом здійснення мітингів, зборів, різноманітних ініціатив організації проєктів, форумів тощо.
У кожній країні є багато різних видів громадських організацій. Це професійні спілки, жіночі, молодіжні, ветеранські, дитячі організації, наукові, технічні, культурно-просвітницькі, фізкультурно-спортивні та інші добровільні об'єднання громадян, творчі спілки, земляцтва, фонди, асоціації тощо. Вони можуть мати різні назви: організація, об'єднання, спілка, товариство, клуб, гурток, рада, фонд, асоціація тощо. Спільними їх рисами (ознаками) є добровільність об'єднання, наявність певної організаційної структури і діяльність на засадах самоврядування. Ще однією ознакою громадської організації у багатьох країнах вважається її неприбутковий характер - вона не повинна здійснювати господарську діяльність із метою отримання прибутку, інакше має зареєструватися в уповноваженому органі публічної влади як підприємницька структура.
4. Грома́дське об'є́днання - за українським законодавством це добровільне об'єднання фізичних і/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів[1]. За організаційно-правовою формою може бути громадською організацією або громадською спілкою.
Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Виходячи із визначень, що надані вище, партія – особлива громадська організація, що є інструментом оволодіння владою в державі через в органи державної влади та місцевого самоврядування – законодавчої, виконавчої та судової гілок влади.
Зважаючи на аналіз результату діяльності партій в якості носіїв влади, наведений у статтях «ПАРТІЯ ЖЕРТОВНОГО ТИПУ – ІНСТРУМЕНТ ПЕРЕХОДУ ДО БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО НАРОДОВЛАДДЯ» та «КОНЦЕПЦІЯ ПЕРЕХОДУ ДО БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО НАРОДОВЛАДДЯ», можна зробити основний комплексний висновок:
1. Право партій на владу є властивістю соціуму задля забезпечення управління країною.
2. Партійне управління країною має невід’ємні недоліки: періодичність; зміна політичного курсу; відсутність професійного підходу до управління; корумпованість; олігархічна залежність. Злочинний вплив політичних партій є токсичною і недопустимою формою управління країною.
3. Епоха владних повноважень політичних партій добігає свого кінця, зважаючи на виникнення інструментарію і способів управління, що виключають вади партійного управління країною. До таких інструментів і способів треба віднести: ІТ-забезпечення безперервної системи виборів, опитування, аналіз і управління країною (державне управління).
Перехід до нової форми управління країною без участі в управлінні політичних партій – це перехід до безпосереднього народовладдя – Республіки.
Якщо погодитись із наведеним вище висновком, то будь-які способи впровадження нової форми управляння, повинні бути результатом вільного волевиявлення конституційної більшості народу країни. Це означає, що громадяни країни повинні пройти разом з нами еволюційний шлях розвитку, що буде супроводжуватись просвітництвом, усвідомленням ідеї, погодженням ідеї, діями на користь зміни системи.
Ідеї повинні заволодіти народними масами.
Але як ефективно донести корисні ідеї народові?
Один із прийомів що спонукає до дій задля впровадження ідеї, є впровадження гасел. Гасла не тільки повинні мати широкий вжиток, але і просвітницьку підтримку.
Спробуємо створити первинний перелік гасел, щодо впровадження безпосереднього народовладдя у відповідності до статті 5 Конституції України.
Я (МИ) ЗА НАРОДОВЛАДДЯ
Я (МИ) ЗА РЕСПУБЛІКУ
РЕСПУБЛІКА - БЕЗПОСЕРЕДНЄ НАРОДОВЛАДДЯ
ФУНКЦІЇ УПРАВЛІННЯ КРАЇНОЮ – В НАРОДНЕ УПРАВЛІННЯ
НАРОДНЕ УПРАВЛІННЯ НА ЗМІНУ ПАРТІЙНОМУ
ГРОМАДСЬКА РАДА – КОНТРОЛЬ УПРАВЛІНЦІВ УСІХ ГІЛОК ВЛАДИ
ГЕТЬ ПАРТІЇ ВІД УПРАВЛІННЯ КРАЇНОЮ
НАШ ВИБІР – ПРОФЕСІОНАЛИ
ВИКЛЮЧНО ПРОФЕСІОНАЛІВ ДО УПРАВЛІННЯ
ДАВІРА НАРОДУ – КРИТЕРІЙ ДО ПРОФЕСІЙНОГО УПРАВЛІННЯ
ПАРТІЯМ – ГУМАНІТАРНУ МІСІЮ, НАРОДУ – УПРАВЛІННЯ
ТЕРИТОРІАЛНІ ГРОМАДИ – СУБ҆ЄКТИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА
ТЕРИТОРІАЛНІ ГРОМАДИ – СУБ҆ЄКТИ ГОСПОДАРСЬКИХ ВІДНОСИН
РАДИ – АПАРАТ УПРАВЛІННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД
РІШЕННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД – СИЛА ЗАКОНУ
БЕЗПЕРЕРВНІСТЬ РЕЙТИНГУ – НАШ ВИБІР
РЕСУРСИ КРАЇНИ – НАРОДУ КРАЇНИ
СТРАТЕГІЧНІ ГАЛУЗІ КРАЇНИ – НАРОДУ КРАЇНИ
ЕКОНОМІЧНА СВОБОДА КОЖНОГО – ЗАПОРУКА УСІХ СВОБОД
ВЛАСНА БЕЗПЕКА – БЕЗПЕКА КРАЇНИ
ВЛАСНЕ ЩАСТЯ – ЩАСЛИВА КРАЇНА
ЩАСТЯ КОЖНОЇ РОДИНИ – ЩАСТЯ УСІЄЇ КРАЇНИ
БЕЗПЕКА І ЩАСТЯ – НАША МЕТА І НОРМА ЖИТТЯ
УСІ ФОРМИ ВЛАСНОСТІ РІВНІ
ДЕРЖАВНА ЕКОНОМІКА – ЕКОНОМІКА НАРОДУ
ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНЕ ПАРТНЕРСТВО – ЕКОНОМІКА ДОВІРИ
ЕКОНОМІКА ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД – БАЗОВА ЕКОНОМІКА КРАЇНИ
ПРИВЛАСНЕННЮ РЕЗУЛЬТАТІВ ЧУЖОЇ ПРОЦІ – НІ
ДЕРЖАВНИМ ВИТРАТАМ – ДЕРЖАВНУ ЕКОНОМІКУ
Із текстом та складом гасел можна погоджуватись чи ні (змінювати, скорочувати чи збільшувати). Але автор вважає, що гасла обов’язково повинні існувати, втілюватись у життя і стати рушійною силою до позитивних перетворень суспільства на шляху до безпосереднього народовладдя.
З повагою,
Автор
Петроченков Валентин Георгійович
10.10.2022