КОНЦЕПЦІЯ ПЕРЕХОДУ ДО БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО НАРОДОВЛАДДЯ
Не будьте максималістами.
Не займайте крайніх позицій.
Виберіть золоту середину.
Залиште повітря своєму опоненту,
- він Вам ще згодиться.
Це весь компроміс,
на який Ви можете піти
на шляху до МЕТИ.
Не спутайте опонента з ворогом,
якого треба знищувати без обговорення.
Інакше МЕТА буде недосяжна.
PGF - версія Концепції (загрузити)
ЗМІСТ
1-й ШЛЯХ – УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА, ЯК ГАРАНТА КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ
2-Й ШЛЯХ – ЧЕРЕЗ КООПЕРАЦІЮ3-Й ШЛЯХ – ПАРТІЯ ЖЕРТОВНОГО ТИПУ
3.1. МЕТА ПАРТІЇ
3.2. ПРАВОВІ І ЗАКОНОДАВЧІ ПІДСТАВИ (ВИБІРКОВО)
3.2.1. Конституція України 1996 року
3.2.2. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»
3.2.3. ПАРАДОКС
3.2.4. Закон України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»
3.2.5. Закон України «Про вибори народних депутатів України»
3.3. АНАЛІЗ ФАКТИЧНИХ ВЛАДНИХ ПОВНОВАЖЕНЬ НАРОДУ
3.4. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРОГРАМИ ПАРТІЇ - ПОСЛІДОВНІСТЬ ДІЙ ПАРТІЇ
3.4.1. Створити і зареєструвати Партію жертовного типу
3.4.2. Отримати беззаперечну перемогу на виборах до Верховної Ради України
3.4.3. Провести ревізію законодавства України
3.4.4. Ввести новий принцип відповідальності за скоєні злочини
3.4.5. Провести економічну реформу
3.4.6. Ввести в дію ІТ-платформи
3.4.7. Провести легалізацію усіх органів влади і місцевого самоврядування
3.4.8. Визначити основну комплексну мету існування «Республіки України»
3.4.9. Прийняти Конституцію України у новій редакції
РЕЗЮМЕ
Цією Концепцією я стверджую, що:
1. Безпосереднє народовладдя (Республіка) – найкращий спосіб управління соціумом, до якого розвинулась цивілізація.
2. Науково-технічний розвиток цивілізації доріс до соціального прагнення Людей і Громадян бути самодостатніми, та в якості інструментарію використати ІТ-технології для управління соціумом, досягти БЕЗПЕЧНОГО І ЩАСЛИВОГО ЖИТТЯ.
3. Еволюційний розвиток на відміну революційному є найбільш життєвим для соціуму, продуктивним і швидким, несе в собі добро і процвітання без гибелі, руйнувань і потрясінь.
4. Саме Україні на цьому життєвому етапі розвитку надається вікно можливості стати в авангарді переходу країн світу до безпосереднього народовладдя. Це історична МІСІЯ, яку ми просто повинні реалізувати. Для цього ми маємо все: знання, волю і ресурси.
1-й ШЛЯХ – УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА, ЯК ГАРАНТА КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ
У статті «РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВА ГРОМАДЯН УКРАЇНИ НА БЕЗПОСЕРЕДНЄ НАРОДОВЛАДДЯ» від 2019.04.21, спираючись на передвиборні обіцянки Президента Зеленського В.О., як гаранта Конституції України, я надрукував перший варіант переходу до безпосереднього народовладдя у відповідності до ст. 5 Конституції України. Цей варіант був описаний у вигляді ПРОЕКТУ – ПРОПОЗИЦІЇ «УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №____/2019 «Реалізація права громадян України на безпосереднє народовладдя».
У статті «ПИСЬМО РАЗУМКОВУ Д.А.» від 2019.05.04 пропонується звернути увагу на другий шлях переходу до безпосереднього народовладдя через кооперацію. Тези цього шляху наступні. Будь-які свободи громадян реалізуються тільки при наявності економічної свободи. Найбільш ефективним економічним способом набуття такої свободи може бути використання діючого законодавства України щодо кооперації. Якщо кожен член територіальної громади буде членом споживчої кооперації, то це на низовому базовому рівні дасть громаді суб’єктність публічного права та господарських відносин, економічну незалежність і безпеку населення від зовнішніх чинників свавілля державних корумпованих владних структур, спекулятивних операцій зовнішнього ринку. Єдність у безпосередньому життєзабезпеченні і базова фінансова незалежність підвищить єдність у відношенні до виборчих процесів і заблокує голосування до органів влади за запроданців з числа партійних угрупувань.
У статті «ШЛЯХ ДО РЕСПУБЛІКИ» від 2019.05.30 на підставі Конституції України та законодавства України надано обґрунтування перших двох шляхів переходу до безпосереднього народовладдя.
У статті «ЛИСТ ДО НЕБАЙДУЖИХ» від 2019.02.28 надано загальну оцінку соціального стану суспільства і перевагу його еволюційних перетворень на противагу революційним.
У статті «ПИТАННЯ І ВІДПОВІДІ - МЕТА І ЗАДАЧІ «ПРОГРАМИ ПЕРЕТВОРЕННЯ УКРАЇНИ» від 2019.04.09 я коротко, спираючись на основні принципи народовладдя і можливості державного управління надав відповіді на три основні питання, що турбують суспільство:
1. Як ПОКІНЧИТИ З ВІЙНОЮ.
2. Як ПОБОРОТИ ЗЛИДНІ.
3. Як ПОБОРОТИ КОРУПЦІЮ.
У статті «СОЦИАЛЬНО-ПОЛИТИЧЕСКИЙ ЭКСПЕРИМЕНТ, ИЛИ РЕАЛИИ НЕПОСРЕДСТВЕННОГО НАРОДОВЛАСТИЯ» від 2019.12.19 я звертаю увагу на те, що епоха релігійної влади вже майже канула в літу, а епоха політичної влади повинна відійти від управління соціумом. Сучасність в результаті соціально-культурного та наукового розвитку суспільства нарешті надала нам унікальний інструментарій обслуговування безпосереднього народовладдя – ІТ-технології. Треба бути першими і використати їх для переходу до безперервної рейтингової системи виборів на посади народного (державного) управління на зміну періодичній політичній системі виборів.
У Каталозі статей і розділів моїх сайтів можна знайти опис проектів і способів забезпечення еволюційного переходу до безпосереднього народовладдя по вказаним вище першим двом шляхам.
У статті «НАРОДОВЛАДДЯ – СИСТЕМА» від 2020.07.12 я розписую попередню проблематику і структуру народного управління. Якщо коротко, то з аналізу матричної системи управління державою, як народного органу управління, видно, що це задача не з простих, особливо якщо взяти до уваги, фактично слабку самоорганізацію населення та вміння виносити суспільні комплексні рішення, що будуть вирішувати не дрібні проблеми населення, а видаляти повністю джерело виникнення цих проблем.
3-Й ШЛЯХ – ПАРТІЯ ЖЕРТОВНОГО ТИПУ
За результатом спроби запровадження Проекту організації первинного самоврядування на рівні звичайних жителів наших осель «ЄДНІСТЬ» на 59-й хвилині 35 секунд свого інтерв’ю ТНК-каналу в передачі «Радиофизик Валентин Петроченков о том, как быстро вывести Украину в мировые лидеры» від 2021.12.21 я вперше запропонував створити партію жертовного типу, як третій еволюційний спосіб переходу до безпосереднього народовладдя.
забезпечення у діючому правовому та законодавчому полі плавного еволюційного переходу від політичної системи влади з періодичною виборчою системою до безпосереднього народовладдя з безперервною електронною рейтинговою системою виборів на посади народного (державного) управління.
3.2. ПРАВОВІ І ЗАКОНОДАВЧІ ПІДСТАВИ (ВИБІРКОВО).
3.2.1. Конституція України 1996 року.
Стаття 5. Україна є республікою.
«Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Ніхто не може узурпувати державну владу».
У першому абзаці цієї статті надається можливість здійснювати владу народом безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Народ України у відповідності до Конституції України природньо поділений за адміністративно-територіальним принципом проживання у складі територіальних громад відповідного рівня - горизонтальні зв’язки матриці управління країною (село, селище, місто, район, область, республіка).
Органи місцевого самоврядування – виборні народом органи для його управління на відповідному адміністративно-територіальному рівні – ті ж горизонтальні зв’язки матриці управління країною.
Органи державної влади поєднують у собі три гілки влади: законодавчу, виконавчу і судову – вертикальні зв’язки матриці управління країною.
У будь-якій формі управління передбачено безпосереднє народне управління у якості власника країни або співвласника із компетенцією в рамках адміністративно-територіальних повноважень країни - Республіки.
За формальною логікою: органи місцевого самоврядування – апарат управління територіальної громади, на базовому (сіл, селищ, міст ..), районному, обласному рівнях та республіканському рівні управління країною в цілому – «держава».
Ніби то все просто і логічно, але подальші тексти законів України спотворюють суть 5 статті Конституції України, роблять її не дієвою, узурпують владу політичним представництвом олігархату, ліквідовують повністю спроможність існування країни у формі народного управління – Республіки.
3.2.2. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 2. Поняття місцевого самоврядування
1. Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
2. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Стаття 16. Організаційно-правова, матеріальна і фінансова основи місцевого самоврядування
1. Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Стаття 60. Право комунальної власності
4. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Визначення місцезнаходження комунального підприємства, установи, організації, що перебуває в управлінні відповідної районної, обласної ради, яке зазначається в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань при державній реєстрації зазначеного комунального підприємства, установи, організації як юридичної особи або державній реєстрації змін до відомостей про таку юридичну особу, здійснюється відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України.
5. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Не територіальна громада, а її орган управління – орган місцевого самоврядування є юридичною особою. Це так, ніби то управління найманих працівників підприємства, що є у Вашій власності, мало би право юридичної особи та розпоряджалося Вашим майном, а не Ви, як власник цього підприємства. Більш того: такій управляючій компанії (раді) надається право бути обраними за принципами політичних вподобань, а не професійної придатності і без постійного контролю діяльності з Вашої сторони.
3.2.4. Закон України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Стаття 7. Право висування кандидатів на місцевих виборах
Право висування кандидатів у депутати місцевих рад та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови (далі - кандидатів) належить громадянам України, які мають право голосу, і реалізується ними як безпосередньо шляхом самовисування, а також висування на зборах виборців за місцем їх проживання, трудової діяльності (зборах трудових колективів) або навчання (далі - зборах виборців), так і через місцеві осередки політичних партій, виборчі об'єднання місцевих осередків політичних партій - блоки (далі - блоки), громадські організації, що легалізовані відповідно до чинного законодавства України.
3.2.5. Закон України «Про вибори народних депутатів України».
Стаття 1. Основні засади виборів народних депутатів України
1. Народні депутати України (далі - депутати) обираються громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
2. Кількісний склад Верховної Ради України становить 450 депутатів.
3. Вибори депутатів здійснюються за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою:
1) 225 депутатів обираються за пропорційною системою у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі - загальнодержавний округ) за виборчими списками кандидатів у депутати (далі - виборчі списки) від політичних партій (далі - партії);
2) 225 депутатів обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах (далі - одномандатні округи).
3.3. АНАЛІЗ ФАКТИЧНИХ ВЛАДНИХ ПОВНОВАЖЕНЬ НАРОДУ
3.3.1. З огляду на виборче законодавство: факту безпосереднього народовладдя не існує в принципі.
3.3.2. Влада по факту в країні здійснюється виключно через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (вертикальні та горизонтальні зв’язки матриці управління).
3.3.3. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування є суб’єктами публічного права та господарських відносин, на відміну від безправних територіальних громад із задекларованими правами на все, але без фактичних прав по закону.
3.3.4. В країні із народною формою управління – Республіка, влада і власність повинні бути народні. Оскільки «держава» в нашому випадку є апарат управління народу на рівні всієї країни, то і влада і власність в нашій країні повинні бути народні, а не державні. – Очевидна підміна понять, що приводить до неправильного розуміння законодавства, вводить цю підміну у побутовий вжиток, призводить до соціального викривлення свідомості. Безпосереднє народовладдя в нашому понятті – пряма виборча система кожного громадянина на посади народного управління відповідно до його компетенції (Конституція, закони, місце в адміністративно-територіальному поділі).
3.3.5. Хоча присутня мажоритарна складова виборів, з урахуванням можливостей політичних партій вона не може складати значну конкуренцію в управлінні країною. В результаті чого є фактична домінація і вплив на управління саме політичних кланів. Існування політичних кланів – складова принципового існування олігархії і корупції в усіх ланцюгах влади. Постійний безпосередній вплив політичних партій на управління країною з їх періодичною зміною веде до зміни внутрішнього і зовнішнього курсу розвитку країни, нестабільності і катаклізмів – це аксіома.
3.3.6. Періодичний і заорганізований спосіб вибору управлінців за партійним принципом без достатнього кваліфікаційного рівня і з проблемами оперативного поточного їх відкликання веде до проблем, що принципово унеможливлюють ефективне управління країною.
3.3.7. Політика, як мистецтво управління, з часом здобула багато відтінків в усіх сферах буття громадян, змішалась із буденними задачами управління життям і використовується політичними кланами, як нібито єдиний можливий спосіб управління суспільством – інструментарієм узурпації влади. Політична система виборів з постійною боротьбою за владу породила багато «спеціалістів» цієї галузі, що не повинні мати жодного відношення до виконання поточних щоденних завдань забезпечення життєдіяльності країни.
3.3.8. Безпосереднє народовладдя нами розглядається, як пряме волевиявлення з тих, чи інших питань організації буття.
3.3.8.1. Чи потрібна при цьому політика у широкому понятті цього слова? Я впевнено заявляю: «НІ». Функції усіх трьох гілок влади та органів місцевого самоврядування давно відомі. Для того, щоби їх виконувати, політика не потрібна, потрібен кваліфікований менеджмент.
3.3.8.2. Чи повинне пряме волевиявлення народу бути безперервним і незаперечним? Я впевнено заявляю: «ТАК».
3.3.8.3. В чому проявляється влада народу до управління країною? – В оперативному призначенні і знятті чиновників з керівних посад управління.
3.3.8.4. Які критерії призначення і зняття з посади: - Призначення повинно відбуватись при повній відповідності до штатного розкладу, посадових інструкцій і кваліфікаційних переліків. Основний критерій призначення і зняття з посади «ДОВІРА НАРОДУ».
3.3.8.5. Як визначається критерій «ДОВІРА НАРОДУ»? - Поточним рейтингом – нормальним розподілом повної статистичної вибірки.
3.3.8.6. Чому? – Тому, що безперервний поточний рейтинг підробити неможливо. Тому, що максимум нормального розподілу (кривої Гауса) – результат безперервного опитування є істиною волевиявлення опитуваних - народу. Тому що це найпростіший ІТ-інструментарій встановлення критерію «ДОВІРИ НАРОДУ» для призначення на посаду і зняття з посади будь-якої посадової особи.
3.4. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРОГРАМИ ПАРТІЇ - ПОСЛІДОВНІСТЬ ДІЙ ПАРТІЇ
3.4.1. Створити і зареєструвати Партію жертовного типудля встановлення в країні безпосереднього народовладдя у відповідності до статті 5 Конституції України. Після досягнення мети, Партія ліквідується, або як громадська організація продовжує нести функцію просвітництва з підтримки безпосереднього народовладдя в країні.
3.4.2. Отримати беззаперечну перемогу на виборах до Верховної Ради України
з одержанням конституційної більшості депутатів - більше 300 голосів (обов’язково), для чого розгорнути інформаційну і агітаційну роботу.
В якості аргументів для збору електорату в Програмі партії записати основні принципи, порядок законодавчих і правових змін:
3.4.2.1. Територіальні громади наділити правом юридичної особи – публічного права і господарських відносин.
3.4.2.2. Ввести призначення на всі посади керуючих до органів управління (комітети Верховної Ради України, Кабінет Міністрів України, міністерства, відомства, державні підприємства, …), і місцевого самоврядування (ради, виконавчі органи управління, …) профільних спеціалістів за безперервною електронною рейтинговою системою прямого волевиявлення народу. Для контролю і виконання рейтингової системи виборів, відповідності кандидатів на посади та оперативної їх зміни у зв҆язку з падінням рейтингу «ДОВІРА НАРОДУ», створити відповідні громадські ради контролю діяльності органів управління та місцевого самоврядування.
3.4.2.3. Провести націоналізацію усіх природних ресурсів і стратегічних галузей промисловості. Під час націоналізації врахувати переважне право на управління ресурсами суб’єктами права, що мали ліцензії на видобуток корисних копалин, надавши їм права управляючих компаній із обмеженням рентабельності на рівні 5-10%. Таке управління ресурсами і об’єктами стратегічних галузей промисловості забезпечувати на підставі оновленого закону «Про державно-приватне партнерство» під контролем відповідних громадських рад.
3.4.2.4. На кожного громадянина України завести рахунок бюджетного фінансування, куди безперервно зараховувати його долю у загально національному багатстві країни. Поповнення рахунків проводити на підставі реалізації природних ресурсів країни.
3.4.3. Провести ревізію законодавства України
на предмет відповідності його Конституції України в редакції 1996 р. Учасників і винних у порушенні положень Конституції України в редакції 1996 р. притягнути до кримінальної відповідальності. Відкоригувати законодавство України у відповідності до положень Конституції України в редакції 1996 р.
3.4.4. Ввести новий принцип відповідальності за скоєні злочини
проти народу та країни – обов’язкову трудову повинність у рахунок погашення заборгованості, завданої в результаті скоєння злочину перед громадянами і країною. Забезпечити процес вільного відео контролю громадянами у мережі інтернет за відпрацюванням в он-лайн режимі 24/7.
3.4.5. Провести економічну реформу
у відповідності до пропозицій, наданих у статті ПРОПОЗИЦІЇ ЗМІН ЕКОНОМІЧНОГО УСТРОЮ УКРАЇНИ. Основа полягає у зміні Податкового Кодексу України (більше 700 аркушів) на Закон ціноутворення і оподаткування (біля 2-3 аркушів), відповідно до якого:
3.4.5.1. Відмінити податок на додану вартість (ПДВ).
3.4.5.2. Ввести єдиний податок на рівні 5% з транзакцій товарів і послуг.
3.4.5.3. Для внутрішнього ринку ввести граничний рівень нормативної рентабельності, перевищення якого враховувати, як спекулятивну надбавку і обкласти прогресивним податком.
3.4.5.4. Заборонити на внутрішньому ринку нарахування власної рентабельності на контрагентські товари і послуги. Повернути до Кримінального Кодексу України статті про спекуляцію, як незаконне привласнення результатів чужої праці.
3.4.5.5. Структуру ціни на усі без виключення товари і послуги для населення зробити публічною інформацією у національному інтернет виданні. Відповідальність за публікацію покласти на учасників виробництва товарів і надання послуг на усіх без виключення етапах виробництва (створення) та реалізації.
3.4.5.6. Економіку держави розподілити на 3 горизонтальні сектори, до яких застосувати специфічні для них режими регулювання:
3.4.5.6.1. Територіальних громад.
3.4.5.6.2. Державної, державно-приватної та приватної індустріальної економіки.
3.4.5.6.3. Зовнішньо економічної економіки виробництва і торгівлі.
3.4.6. Ввести в дію ІТ-платформи,
що забезпечують наступні функції:
3.4.6.1. Баланс видобутку і реалізації ресурсів країни.
3.4.6.2. Баланс підприємств стратегічних галузей промисловості у власності країни.
3.4.6.3. Державно-приватне партнерство, баланс діяльності, пропозиції і перспективи.
3.4.6.4. Баланс внутрішнього ринку, експортно-імпортні операції.
3.4.6.5. Рахунки бюджетного фінансування громадян.
3.4.6.6. Структура ціни на товари і послуги для населення.
3.4.6.7. Інститут соціально повірених.
3.4.6.8. Самоврядування.
3.4.6.9. Рейтинг виборів до органів влади та місцевого самоврядування.
3.4.6.10. Опитування і референдуми.
3.4.6.11. Фонд нематеріального активу країни.
3.4.6.12. Контроль пенітенціарної системи.
Та інші вже діючі та перспективні.
Забезпечити обмін даних між платформами з доступом до інформації в межах компетенції користувачів.
3.4.7. Провести легалізацію усіх органів влади і місцевого самоврядування,
змінивши їх історичну приналежність до СРСР приналежністю до нової незалежної держави – Республіки України, для чого:
3.4.7.1. Прийняти відповідний закон.
3.4.7.2. Відкоригувати назви органів та їх геральдику.
3.4.7.3. Прийняти нові Положення про органи влади і місцевого самоврядування, в яких визначити новий перелік функцій, штатний розклад, кваліфікаційні переліки та посадові оклади, дію громадської ради.
3.4.8. Визначити основну комплексну мету існування «Республіки України»:
«БЕЗПЕЧНЕ ЩАСЛИВЕ ЖИТТЯ ГРОМАДЯН»
Принципові стратегічні рішення щодо перспектив розвитку країни та міжнародного співіснування (політичні рішення) приймати на основі проведення електронних опитувань та референдумів громадян, втілювати у законодавство органами влади - комітетами Верховної Ради, Міністерствами і відомствами, збройними силами, науковими, соціальними структурними підрозділами гілок влади, які усі без виключення будуть підпорядковані безперервній електронній системі рейтингового призначення керівників і заступників на посади народного управління під контролем громадських рад.
3.4.9. Прийняти Конституцію України у новій редакції,
де закріпити усі зміни, проведені конституційною більшістю голосів діючої Верховної Ради України, на підставі електронних всенародних опитувань та референдумів.
Основою прийняття Конституції України у новій редакції є:
- повна ліквідація владних повноважень партій і їх представників в Республіці Україні, участі у будь-яких виборчих процесах, відсторонення від державного управління, повний і остаточний перехід країни до безпосереднього народовладдя;
- перевід діяльності партій у громадську площину співіснування на рівні релігійних та інших громадських інтересів.
Намагайтесь використати усі три шляхи переходу до безпосереднього народовладдя. «Стукайте в усі двері».
1-й шлях - найбільш простий, але, нажаль, найбільш примарний з багатьох причин.
2-й шлях – надійний, але потребує високих якостей соціуму, до яких, нажаль, поки що суспільство нашої країни не готове.
3-й шлях – не простий, але, мабуть, в умовах сьогодення найбільш реальний до реалізації. Дуже багато буде залежати від тетанічних зусиль і персональних якостей ініціативної групи, оперативної просвітницької діяльності і згуртованості.
Бажаю витримки і успіху.
Чим зможу, - тим допоможу.
З повагою,
Автор Концепції
Петроченков Валентин Георгійович
sbi315000@gmail.com
06.09.2022
4 коментарів (-я) - КОНЦЕПЦІЯ ПЕРЕХОДУ ДО БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО НАРОДОВЛАДДЯ
Науковості тут взагалі не знайдемо. Відсутній аналіз, який показав би недоліки існуючої системи, причини цих недоліків - це щонайменше. А вже потім показав би, чому саме народовладдя здатне усунути ці недоліки.
Але цього немає. Як немає і розуміння автора, що "Президент" - це копія монаршої кремлівської гілки влади, якої НЕМАЄ в ст.6 Конституції України 1996 року. Але там Є, чомусь, Розділ 5 "Президент України", який суперечить вказаній статті 6 !!! І автор цього не зміг побачити?
Та й про народовладдя якось так... Наче достатньо цього одного слова та ІТ технологій ... і все запрацює саме. НЕ запрацює. Бо про КОНТРОЛЬ, як мінімум, автор забув. Про обгрунтований механізм впливу на порушників теж нічого немає.
Та є і інші прогалини...
Тож, ця "концепція" - це лише пропозиція до ЕКСПЕРИМЕНТУ, який пропонує автор. Але не забуваємо, що Ульянов вже поекспериментував. І ЩО отримали?
Конечно, я так и пишу: все без исключения свободы реализуемы исключительно при наличии экономической свободы. Подробнейшим образом этому я дал обоснование в предыдущих своих работах 2-го пути через кооперацию. Посмотрите ссылки на статьи и все станет очевидно. Эта же Концепция в основном посвящена одному из легальных вариантов перехода власти через партийную систему выборов.
Якщо б Victor відкрив посилання на статті, що надані у цій Концепції, то він би побачив відповіді на усі без виключення питання, на які я ніби то не відповів у цій Концепції.
Жаль, що Victor звинувачує мене в тому, чого я зовсім не стверджую: достатньо цього одного слова та ІТ технологій ... і все запрацює саме. Я просто говорю, що є інструментарій, яким треба скористатись для вводу рейтингової системи призначення на посади народного управління.
Однак, мені, як автору, треба погодитись з тим, що у цьому дуже коротенькому документі я не висвітлив дуже багато питань, на які опоненту хотілось би отримати описи і відповіді. - Не знав, чого опоненту хочеться; на усі порушені питання вже не раз до дрібязків багаторазово надав відповіді; не ставив за мету зробити великий документ, який мало хто буде читати.
Тепер зрозумів, що документ треба ще скоротити у багато разів.
Дякую за позитив, Victor